بسته بندی های نوین ـ اندیکاتورهای دما زمان

بسته بندی های نوین ـ اندیکاتورهای دما زمان

یونولیت بسته بندی ، یونولیت
یونولیت بسته بندی
یونولیت

 

محققان معتقدند که پایه گذاری صنعت بسته بندی مدرن به سال ۱۸۴۰ میلادی باز می گردد، زمانی که آپرت فرانسوی توانست هنر نگهداری مواد غذایی در شیشه درب بسته را ابداع نماید . از آن زمان ما شاهد شکوفایی روز افزون این صنعت می باشیم . اگرچه هدف از بسته بندی مواد غذایی در ابتدا نگهداری محصولات فصلی و سهولت انتقال مواد غذایی از محلی به محل دیگر بود، اما با پوشش ارتباطی – تبلیغاتی که امروزه بسته ها دارا می باشند ، بسته بندی یک مفهوم وسیع تری پیدا کرده است .

بسته بندی سیستمی است که زمان تهیه کالا برای حمل و نقل ، توریع ، ذخیره و خرده فروشی در مصرف را کاهش می دهد. بسته بندی یک مفهوم تضمین کننده تحویل مطمئن کالا به آخرین مصرف کننده در شرایط مطلوب و با حداقل هزینه است . بسته بندی یک عمل فنی اقتصادی است که هزینه تحویل کالا را به حداقل رسانده ، در حالیکه فروش را افزایش داده و در نتیجه سود آوری را موجب می شود .

عاملی که تاثیر مستقیم روی صنعت بسته بندی دارد ، خواست مصرف کننده است . لیکن به دلیل تنوع طلبی افراد جامعه و در نوسان بودن خواست طراحان گرافیکی هر روزه در تکاپو تولید طرح های جدیدی برای افراد مختلف جامعه هستند .

از طرف دیگر متخصصان علم مواد نیز در جهت تولید پلیمرهایی با ویژگی های مطلوب ، هزینه تولید کم که حداقل آسیب را به محیط زیست برساند فعالیت می کنند. در راستای این فعالیت ها امروزه شاهد عرضه مواد بسته بندی با ویزگی تجزیه پذیری کامل (completely (biodegradable و یا سیستم بسته بندی های تشخیصی (packaging diagnostic) هستیم .

کاربرد بسته بندی های نوین در ایران بسیار محدود است و تنها چند مورد فیلم خوراکی به صنعت مورد استفاده قرار گرفته اند ، به همین علت در ابتدا به اهمیت و انواع بسته های نوین پرداخته و سپس به توزیع گونه ای از بسته بندی های هوشمند می پردازیم .

● اهمیت و ضرورت بسته بندی نوین

به طور کلی جهت گیری غذا به طرف استفاده از ظروف یکبار مصرف می باشد . دو نکته مهم در این رابطه حائز اهمیت است ، اول اینکه حجم مصرف سالیانه این بسته ها بسیار بالا بوده و نکته دوم اینکه قسمت اعظم آنها از پلاستیک ساخته شده است . طبق آمار موجود سالانه حدود صد میلیون تن پلاستیک در سطح جهان تولید می شود که مصرف عمده آن در صنایع بسته بندی می باشد که مشکلاتی برای محیط زیست و سلامتی انسان و حیوان ایجاد می کند .

از این رو محققان تلاش کرده اند که علاوه بر افزایش مدت ماندگاری محصول راهی برای این مشکل بیابندکه از جمله آنها استفاده از بسته بندی های نوین می باشد .

● انواع بسته بندی نوین

الف) بسته بندی زیست پذیر ( bio packaging ):

تولید مواد بسته بندی با استفاده از مواد خام با منشا کشاورزی و شامل دو گروه فیلم های خوراکی و پلاستیک های تجزیه پذیر می باشد .

۱) فیلم ها و پوشش های خوراکی ( edible film & coating ) :

لایه نازکی از مواد هستند که سدی در مقابل انتقال رطوبت ،اکسیژن و مواد حل شده در غذا ایجاد می کنند و می توانند توسط مصرف کننده خورده شوند . به عبارت دیگر موادی که برای تولید فیلم ها و پوشش های خوراکی مورد استفاده قرار می گیرند ، بیو پلیمرهایی هستند که انتقال بخار آب ، اکسیژن ، دی اکسیدکربن و چربی را در سیستم های غذایی کنترل می کنند . علاوه بر این خواص مکانیکی سیستم های غذایی را بهبود بخشیده و مانع از دست رفتن مواد مولد طعم و آرومای ماده غذایی می گردند . این مواد می توانند به صورت پوشش کامل غذا باشند یا به عنوان لایه ای پیوسته بین مواد متشکله غذا مصرف گردند . از جمله این فیلم ها می توان به فیلم های پلی ساکاریدی ، فیلم های لیپیدی و فیلم های پروتئینی اشاره کرد .

۲) پلاستیک های تجزیه پذیر ( biodegradable plastics )

پلاستیک های تجزیه پذیر براساس مکانیسم تجزیه به صورت ذیل طبقه بندی می شوند

ـ Biodegradable : تجزیه پلیمرهای توسط فعالیت میکرو ارکانیسم ها

ـ Compostable : تجزیه پلیمرها در اثر فرایند تولید کود

ـ Hydro biogradable : تجزیه پلیمرها در اثر حل کردن در آب

ـ Photo –biogradableتجزیه پلیمرها در اثر اکسیداسیون نوری

ـ Bioerodable : تجزیه پلیمرها در اثر فرایند فرسایش ، بدون اثر میکروارگانیسم ها ، آب و نور

ب) بسته بندی فعال ( active packaging )

یک نوع ساختار بسته بندی یا فراوری است که پاسخی است به تغییرات محیط درون بسته بندی .

مزایای بسته بندی فعال :

▪ افزایش زمان ماندگاری محصولات

▪ بهبود رنگ ، طعم و بافت محصول

▪ افزایش ارزش تغذیه ای

▪ ایمنی محصول

▪ راحتی مصرف

▪ عدم تغییر در شکل ظاهری بسته

● انواع بسته بندی فعال

۱) کنترل رطوبت : با به کارگیری ترکیبات جاذب الرطوبت ، ضمن افزایش زمان ماندگاری محصول کیفیت آن نیز در سطح بالایی حفظ می شود . کاربرد این سیستم در مواد غذایی خیلی خشک ( aw<۷۰% ) محصولاتی که تنفس بالایی دارند و یا موادی که محتوای رطوبت بالایی دارند می باشند . عمده ترین جاذبی که مورد استفاده است سیلیکاژن می باشد که به صورت پاکتی یا ترکیب با رزین فیلم مورد استفاده قرار می گیرد .

۲) بسته بندی آنتی میکروبیال : این سیستم به خصوص امروزه برای بسته بندی محصولات حساس به حرارت کاربرد فراوان پیدا کرده است و استفاده از مواد ضد میکروبی آمیخته با مواد بسته بندی به عنوان یک بسته بندی واحد رایج شده است .

مواد ضد میکروبی که اغلب بکار می روند شامل نمک های نقره همراه با رئولیت ، دی اکسید کلرین ، اسید سوربیک و آلیاژتیوسیانات می باشند . نحوه عمل به این صورت است که رشد میکروارگانیسم ها در فار تاخیری جلوگیری می کند .

۳) جاذب های اکسیژن : فیلمهای بسته بندی یا قطعاتی هستند که به طریق شیمیایی با اکسیژن درون بسته واکنش می دهند و آن را به میزان مورد نظر (ppm ۱۰۰> ( کاهش می دهند و محصول را در برابر واکنش های اکسیداسیون محافظت می کنند .

۴) سیستم کنترل اتمسفر : در این سیستم کل محتوای گازی بسته شامل اکسیژن ،دی اکسیدکربن و نیتروژن کنترل می شوند. برای محصولات کشاورزی تازه مانند انواع سبزیجات و میوه ها ، محصولات پروتینی به خصوص ماهی کاربرد دارد .

۵) بسته بندی هوشمند: بسته بندی فعال پیشرفته می باشد که ضمن کنترل شرایط بسته بندی ، اطلاعاتی در مورد کیفیت محصول در طول دوره انبارداری و توزیع به مصرف کننده می دهد و به دو صورت عمده می باشد

▪ بسته بندی هوشمند ساده : مواد بسته بندی حاوی یک سنسور هستند که تغییرات محیطی درون بسته را پی می برد و این تغییرات را به صورت قابل روئیت برای مصرف کننده مشخص می سازد .

▪ بسته بندی هوشمند واکنشی : علاوه بر ویژگیهای بسته بندی ساده ،دارای سنسورهایی است که تغییرات مضری که درون بسته ایجاد می شود را حذف می کند .

که در این مقاله تلاش گردیده است آشنایی مقدماتی نسبت به انواع اندیکاتورهای دما – زمان ،سرگذشت و کاربرد این نمایشگرها که در گروه بسته بندی های هوشمند هستند پرداخته شود.

● اندیکاتورهای دما – زمان

صنعت غذا مدرن در اجرا تقاضاهای تجاری متضاد نامیده می شود. به صورت دیگر مصرف کننده ها خواهان گسترش امنیت و کیفیت همراه با افزایش خواص تغذیه ای ، افزایش مدت نگهداری و آسودگی در آماده شدن و استفاده می باشند . به عبارت دیگر آنها غذاهایی که به صورت سنتی و سالم با کمترین فرایند و طعم افزودنی داشته باشند را می خواهند .

بدست آوردن سلامت و علم کیفیت غذا و بکار بستن تولیدات با دقت زیاد و کنترل همه تولیدات ( محصولات ) و پارامترهای نگهدارنده و به علاوه کشف و اختراع روشهای سودمند برای تضمین ایمنی و کاهش فساد مواد غذایی می باشد . بسته بندی های جدید مانند بسته های فعال از جمله ابزارهای اختراع شده می باشد. تولیدات و تنظیمات به گسترش و کاربرد ساختارهای کیفی و سیستم های تضمین کننده ایمنی در طول مانیتورینگ ، ثبت و کنترل پارامترهای بحرانی در میان سیکل زندگی محصولات بستگی دارد . این سیستم ها شامل فازهای پس از پرداشت که به طور ایده آل موجب افزایش لیست مشتری ها می شود .

ISO ۹۰۰۱ و ۲۰۰۰ استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت به طور گستردهای تطبیق داده شده است با صنعت غذاو تاکید بر روش های مستند برای نگهداری غذا ، حمل و توزیع دارد . نقطه کنترل کیفیت و آنالیزهای خطر جهانی (HACCP) سیستم تضمین کننده ایمنی بر روی این فاز تمرکز دارد . (۹۳/۴۳/EEC,CODEX,۱۹۹۷,US Fedral Register,۱۹۹۶ (. نمایش مخصوص از سلسله سرما گزارش شده است به عنوان یک نقطه کنترل بحرانی مهم ( CCPs) برای کمترین فرایند محصولات سرمایی مانند بسته های اتمسفر تغییر یافته و دیگر محصولات منجمد آماده خوردن . نظارت و کنترل این CCPs برای ایمنی ضروری هستند . تحقیقات و مطالعات صنعتی نشان می دهد که توزیع سرما و انجماد و بررسی بیشتر اوقات انحراف دارد از شرایط دمایی پیشنهاد شده خارج است . دما به طور گسترده تاثیر دارد در تعیین پارامترهای پس از برداشت جهت ماندگاری تحت شرایط تولید خوب و شیوه های بهداشتی که نظارت و کنترل از این مراکز مهم می باشد . پیچیدگی این مسئله زمانی برجسته است که تنوع نمایش (تششع ) دمایی از محصولات مجزا در مدت batches یا انتقال واحد های مجزا فرض شده است . به طور ایده آل ، ارزش موثر نظارت کردن شرایط دمایی محصولات غذایی ، در شرایط توزیع ، امنیت و کیفیت واقعی محصولات را نشان می دهد. این احتیاجات می تواند توسط اندیکاتورهای دما – زمان (TTIs ) کامل شود. TTI ها می تواند در گروه بسته های هوشمند دسته بندی شود . اساس سیستم TTIs منجر به تاثیر بر روی کیفیت سرمایی ، دقت در جابجایی انباری ، کاهش میزان زباله و تامین اطلاعات در ماندگاری محصولات مجزا می شود. یک شرط برای کاربرد TTIs مطالعه سیستماتیک و مدل های جنبشی از نقش دما در تعیین میزان ماندگاری هست . مدل های اطمینان بخش از ماندگاری محصولات غذایی و واکنش های جنشی TTIs ، می تواند برتاثیر دما نظارت ، ثبت و ترجمه کند از محصولات وبه مشتریان انتقال دهد.

● تعریف و دسته بندی TTI

اندیکاتورهای دما – زمان می تواند تعریف شود به طور ساده : یک ابزار گران قیمت که می تواند به سادگی مقدارهای قابل اندازه گیری تابع تغییرات دما– زمان را نشان دهد که در واقع بازتابی است که به طور کلی یا جزئی با تاریخچه دما در محصولات غذایی در ارتباط است . (Taoukis and Labuza,۱۹۸۹ ) . عمل TTI مکانیکی شیمیایی الکترومکانیکی آنزیمی یا میکروبی هست که این تغییرات غیر قابل تغییر معمولا به حالت واکنش (پاسخ های ) نمایان نمایش داده می شود ، در این تغییر شکل مکانیکی گسترش رنگ یا جابجایی رنگ وجود دارد . میزان تغییردما به افزایش یا کاهش دما بستگی دارد. واکنش های آشکار بنابراین میدهد یک نشانه جمعی از شرایط نگهداری که TTI در معرض دید می گذارد . میزان ( اندازه )این واکنش ها برابر است با تاریخچه دما – زمان واقعی که به انواع اندیکاتورها و اعمال فیزیکو شیمیایی اصلی آن بستگی دارد. اندیکاتورها می توانند بنابر این دسته بندی شوند بر طبق ساختارشان و اطلاعاتی که انتقال می دهند . یک سیستم دسته بندی معرفی شد بوسیله Schoen , Byrne ۱۹۷۲ این ابزارها را در شش گروه جدا سازی کردند . بایرن این دسته بندی را در سال ۱۹۷۶ دوباره تجدید نظر کرد ، او فهمید که تفاوت اصلی ساختاری در واکنش های نمایشگر است که در بالاتر از دمای انتخابی اولیه است یا واکنش های پیوسته است که اطلاعات به صورت یکجا از تششع دما – زمان می دهد .

او سه نوع اندیکاتور را پیشنهاد کرد

۱) اندیکاتورهای دیفراست

۲) اینتگراتورهای دما زمان

۳) اندیکاتورها / اینتگراتورهای دما زمان

یک طرح مشابه شناخته شد در سه گروه

۱) اندیکاتورهای ابیوز

۲) اندیکاتورهای تاریخچه ای جزئی دما

۳) اندیکاتورهای تاریخچه ای کلی دما ( یک فهرست دوگانه برای اندیکاتورهای دما – زمان )

این دسته بندی سه گروهی استفاده می شود در این پخش ( Taoukis و همکاران ۱۹۹۱ )

● اندیکاتورهای دمای بحرانی CTI

نمایشگرهای CTI دماهای بالاتر یا پایین تر از یک مرجع را نشان می دهد. آنها شامل عناصر زمانی هستند ( معمولا کم ؛ در چند دقیقه بالا می روند تا چند ساعت ) اما بر آن نیستند که نمایش دهند تاریخچه ای از نمایش های دمایی زیر نقطه بحرانی .

آنها می توانند به عنوان یک اخطار منقطع بدرد بخورند در مورد واکنش های بیولوژیکی یا فیزیکوشیمیایی که تغییرات غیر منقطع در این ارزیابی ها را نشان می دهد. نمونه خوب از این مورد ، تخریب بافت های برگشت ناپذیر که اتفاق می افتد زمانی تغییر فازها اتفاق می افتد ( برای مثال به محض دیفراست محصولات فریزر شده یا محصولات تازه یا فریز شده ) . دناتوره شدن پروتین های مهم زیر دمای بحرانی یا رشد میکروارکانیسم های پاتوژن موارد مهمی که در استفادهCTI هستند. واژه دمای بحرانی ترجیح داده می شود بجای استفاده از دیفراست که خیلی محدود تر هست. واژه ابیوز ممکن است گمراه کننده باشد به عنوان تغییرات نامطلوب که می تواند اتفاق بی افتد در دماهایی که خیلی نیستند یا ابیوزیو به عنوان یک واژه ای که می رساند مفهوم را و بدون میزان پذیرش از ذخیره نرمال برای محصولات مورد بحث .

● اندیکاتورهای دما – زمان بحرانی (CTTI )

CTTI نمایش می دهد یک واکنش را که بازتاب جمعی از تششع دما – زمان است که بالاتر از دمای بحرانی ( مهم ) مرجع مرکزی است . این پاسخ ها ( واکنش ها ) قادر به ترجمه (تبدیل) به نمایش های زمانی همراه به دمای بحرانی می شوند . آن ها در نشان دادن خرابی ( تفکیک ) در مسیر توزیع مفید هستند و برای محصولاتی که دارای واکنش هایی می باشند ، کیفیت و امنیت اهمیت دارد ، در درجه دماهای بالاتر که قابل اندازه گیری است . نمونه ای از این واکنش ها رشد میکروب ها یا فعالیت آنزیمی است که در زیر دمای بحرانی بازدارنده هستند .

● نمایشگرهای دما زمان (TTI )

TTI به صورت پیوسته ، دماهای مربوط به پاسخ ( واکنش ) کلی از پیشینه محصول را نشان می دهد. این نمایشگرها ( ابزار ها ) به صورت یک پارچه با یک واحد اندازه گیری مشخص، تمام پیشینه دما – زمان را می توانند نمایش دهند به صورت دمای میانگین در طول توزیع و احتمالا به صورت پیوسته ، دما موثر در کاهش کیفیت واکنش های غذایی. در ادامه این مطالب (فصل) به انواع این ادیکاتورها اشاره داریم . یک روش عمده دسته بندی در مورد این ها بر اساس نحوه عمل آنها می باشد . بنابراین آنها به عنوان مکانیکی ، شیمیایی ، آنزیمی ، میکروبی ، پلیمری ، الکترونیکی و بر اساس نفوذ و … طبقه بندی می شوند .

● شرایط لازم برای TTIها

شرایط لازم برای اثر بخشی TTI ها آنهایی هستند که تغییرات را به طور پیوسته نشان می دهند ، سرعت تغییری که افزایش پیدا می کند با دما و حالت معکوس ( برگشت ) زمانی که دما کاهش می یابد را ندارد . در اینجا تعدادی دیگر از نشانهای مطلوب برای موفقیت یک اندیکاتور وجود دارد .

یک TTI ایده آل تمام خواص زیر را خواهد داشت

▪ به طور پیوسته تمام تغییرات مربوط به دما و زمان را نشان دهد

▪ موارد متغییر یک واکنش که به سادگی قابل اندازه گیری و غیر قابل برگشت است

▪ The change mimics or can be correlated to the foods extent of quality deterioration and residual shelf life

▪ قابل اطمینان و موثق باشد یعنی پاسخ هایی( واکنش هایی ) صحیح بدهد زمانی که شرایط دمایی را نشان می دهد.

▪ قیمت پایینی داشته باشد .

▪ انعطاف پذیر باشد یعنی اینکه در شکل های مختلف بتواند تطبیق دهد خود را برای دما های مختلف (مثل فریزر ، یخچال و دما اتاق ) تا پاسخ های مناسبی بدهد در یک دو یا چند روز و حتی بیش از یک سال

▪ کوچک باشد یعنی به سادگی جمع شود به عنوان قسمتی از بسته بندی غذا و سازگار باشد یک فرایند بسته بندی سرعت بالا

▪ مدت انبار مانی بالای داشته باشد قبل از فعالیت و قادر باشد به سادگی فعال شود .

▪ به سادگی تحت تاثیر شرایط مانند نور ،دما ، رطوبت و آلودگی هوا قرار نگیرد .

▪ مقاوم باشد به ضربات میکانیکی معمول و این واکنش ها نتواند باعث تغییر شود .

▪ غیر سمی باشد ، ایمنی فسادناپذیری را در شرایط متفاوت از محصولات مرتبط تهدید نکند

▪ به راحتی اطلاعات را انتقال بدهد در یک شیوه واضح و پیام را به صورت هوشمندانه برساند ، در مراحل توزیع یا بازرسی برای کسانی که انبار می کنند یا مشتری ها .

▪پیام ها ( واکنش ها ) قابل فهم و تطبیق باشد با وسایل اندازه گیری مثل لوازم الکترونیکی برای راحتی و سرعت اطلاعات ، ذخیره و استفاده های ما بعد ( ثانویه )

● توسعه TTI

حرکت برای توسعه از اثر بخشی و نمایش اطلاعات غیر گران از زمانی اهمیت پیدا کرد که مشخص شد نوسان دمایی در کیفیت نهایی ماده غذایی و هنگام توزیع تاثیر دارد . در ابتدا تمرکز بر روی مواد غذایی منجمد بود . اولین کاربرد این ابزارها نمایش اطلاعات در جنگ جهانی دوم زمانیکه متصدی ارتش امریکا از قطعات یخ جهت فریزر کردن مواد غذایی استفاده کرد .

ناپدید شدن قطعات نمایش داده شده به علت بد اداره کردن . اولین حق اختراع اندیکاتورها بر به سال ۱۹۹۳می گردد. بیشتر از یک صد نمونه آمریکایی و بین المللی مربوط به اندیکاتورهای دما – زمان از آن زمان تولید گردیده است . در طول ۳۰ یال اخیر تعداد سیستم های TTI افزایش پیدا کرده که فقط تعداد کمی از آنها به صورت تجاری گردیده است . نمنونه های ثبت شده از سال ۱۹۹۰ فهریت بندی شده اند . بایرن (۱۹۷۶ )یک نقدی نسبت به تمامی اندیکتورها داد تاوکیس جزئیات مربوط به انواع TTI ها را ارائه داد. جدول ۶.۱ لیستی از TTI های اخیر است که دسته بندی شده اند بر طبق نوع و فعالیت عمده شان .

اولین TTI تجاری توسط شرکت Honeywell crop ارائه گردید . این ابزار کابرد تجاری هرگز پیدا نکرد زیرا از جنبه قیمت و اندازه بسیار زیاد و بزرگ بود . در دهه ۱۹۷۰ دولت آمریکا دستور استفاده از اندیکاتورها را برای محصولات خاص صادر کرد . این باعث ایجاد یک شوک گردید و توسعه آنرا سبب شد . محققین ارتش آمریکا گسترش دادند TTI هایی که اساس آنها بر تغییر رنگ از یک سیستم کنترل شیمیایی جاذب اکسیژن می باشد که دما وابسته است به نفوذ اکسیژن در داخل فیلم . زمینه آزمایش ها در طول دو سال مربوط به نمایش دادن شرایط پتانسیل برای استفاده می باشد . این سیستم کنترل شده بود توسط Artech crop برای توسعه تجاری بود . در سال ۱۹۷۶ شش شرکت نسبت به تولید اندیکاتورهای دما اقدام کردند . محصول آرتیک شرکت چک سپات و تمپل اندیکاتورهای در دسته بندی CTI قرار می گرفتند. آی پوینت علم زیست پزشکی شرکت ۳M اندیکاتورهای TTI بودند. اندیکاتورهای تمپل می توانند از لحاظ ساختاری به عنوان CTTI ها باشند . در این مبحث یک تغییر رنگ قرمز و در پیروی آن جابجایی زمانی که بالای دمای بحرانی باشد ظاهر می شود. آی پوینت یک TTI آنزیمی بود و ۳M بر اساس TTI ها هستند .

در پایان دهه ۱۹۷۰ هر چند که خیلی کم از کاربردهای تجاری TTI در دسترس بود اما فعالیت تحقیق و توسعه به صورت خیلی سریع کاهش پیدا کرد . به طور برجسته میزان انشارت کاهش پیدا کرد ولی مدل های جدید TTI معرفی گردید . هر چند که سیستم های باقی مانده موجود و توسعه پیوسته ، یک میزان سازی خوب و ساخت یک عملکرد که شامل چند پایداری یکسان است . در دهه ۱۹۸۰ چهار سیستم تجاری در دسترس بود که شامل TTI آی پوینت و ۳M می باشد . آزمایشگاه آندروویر دو ابزار ambitemp , tempchorn را در سال ۱۹۸۵ تجاری کردند . هر دوی آنها برای غذاهای فریزری بودند و می توانستند در گروه CTTI دسته بندی شوند . اساس عملکرد شان در جابجایی مایع به صورت مویرگی بود.

● سیستم های TTI رایج

در این پانزده سال اخیر سه نوع از TTI ها بر آزمایش های صنعتی و علمی تمرکزداده شده اند. خواسته های آنها در رضایت لازم از موفقیت TTI و ارائه دادن به عنوان یک نوع تجاری در بازار است. آنها جزئیات (انواع ) را در بخش های زیر شرح دادن:

▪ TTI هایی با اساس انتشار

نمایشگر های تجاری ۳M به عنوان اندیکاتورهای انتشاری می باشند . یکی از اولین کاربردهای TTI استفاده از این اندیکاتورها در بوسیله سازمان بهداشت جهانی صورت گرفت برای مانیتورکردن واکسن های منجمد شده ای که بوسیله کشتی حمل می شوند . واکنش این اندیکاتور پیشروی انتشار رنگ آبی در امتداد یک ( مسیر ضعیف) wickهست. میزان مفید مفید دما ها و واکنش های زندگی از TTI تعیین می شوند بوسیله انواعی از استر و میزان غلظت منشا آن . بنابراین اندیکاتورها می توانند استفاده شوند خواه به عنوان CTTI با دمای بحرانی برابر برای دمای ذوب از استر یا به عنوان TTI اگر دمای ذوب کمتر هست نسبت به میزان دماها غذای که نگهداری می شود زیر دمای صفر درجه سانتی گراد برای نگهداری سرد . شرکت مشابهی جایگزین کرد مدل تجاری از این TTI را مانتورهای تجاری نمایش دما ( شکل ۶.۱ ) و میزان تازگی که اساس آن انتشار اختصاصی از مواد پلیمری هست ( US patent (۵,۶۶۷,۳۰۳ .

مواد ویسکوالاستیک مهاجرت می کنند به داخل یک بازتاب نوری خلل و فرج های ماتریکسی که بستگی به میزان سرعت دما دارد . این موجب یک تغییر پیش رونده از انتقالات نوری در خلل و فرج ماتریکس و ایجاد پاسخ مرئی می شود . سرعت پاسخ و دمای وابسته کنترل می شوند بوسیله موقعیت برچسب ها،غلظت نفوذ پلیمر و دمای انتقال شیشه و توانایی برای تنظیم میزان مرغوبی از آن . ( Shimoni , Anderson and Labuza ) . TTI ها فعال می شوند بوسیله الحاق دو ماده . قبل از این مواد می توانند جدا شوند برای یک دوره طولانی در شرایط محدود .

▪ TTI های آنزیمی

اندیکاتورهای دما زمان VITSAB یکی از اندیکاتورهای آنزیماتیک هست . این ها جانشین نمایشگرهای دما – زمان آی پونت هستند . اساس اندیکاتورها یک تغییر رنگ که موجب می شود بوسیله کاهش Ph که نتیجتا یک کنترل هیدرولیز آنزیماتیک از یک لیپید زیر لایه هست . قبل از فعالیت اندیکاتور ها تشکیل شده اند از دو قسمت مجزا در شکل پلاستیک کیسه ای کوچک . یک قسمت تشکیل شده است از یک حلال آبی آنزیم لیپولیتیک مانند لیپاز پانکراتیک . قسمت دیگر شامل یک لایه جاذب لیپید در یک پودر PVC حامل و معلق در یک فاز آبکی و یک اندیکاتور Ph ترکیبی هست . گلیسرین تریکاپرونت، تری پیلارگونین ، تری بوترین و ترکیبی استرهایی از الکل چند ظرفیتی و اسیدهای ارگانیک را شامل می شوند در زیر لایه . ترکیبات متفاوتی از انواع گونه های آنزیمی زیر لایه و غلظت هایشان می تواند یک پاسخ های متنوع و وابسته به دما بدهد . با فعال شدن ، آنزیم و زیر لایه ترکیب می شوند بوسیله یک شکست مکانیکی در مرز این دو که این دو ماده جدا شده اند . هیدرولیز زیر لایه ها موجب آزاد سازی اسید ( مثل اسید کاپروئیک ) و افت Ph که ترجمه می شود در یک تغییر رنگ از سبز تیره تا زرد روشن . مرکز شروع و پایان نقطه رنگی که نمایش می دهد اطراف پنجره (محل) واکنش که اجازه می دهد تغییر رنگ آسانتر تشخیص و ارزیابی شود .

تغییر رنگ پیوسته می تواند اندازه گیری شود بوسیله ابزارهایی ( Taoukis and Labuza, ۱۹۸۹ ) . TTI مطالبه کرده است که میزان ماندگاری طولانی را داشته باشد اگر در سرما نگهداری شود قبل از فعالیت.

▪ TTI هایی با اساس پلیمر

نمایشگرهای Life line freshness و اندیکاتورهای fresh check اساسا یک واکنش گر پلیمری حالت جامد هستند . عملکرد این TTI ها هست اساسا بر روی خواص توزیع کریستالهای دی استیلن ( R C=C C=C R ) به پلی مرایز محکم یک واکن حالت جامد لاتیک کنترل اقدامات پلیمراسیون اضافی ۱ ۴ و نتیجه آن باعث پلمرهای رنگی شدید می شود . در طول پلیمرازسیون ، ساختار کریستال از منومر نگداشته شده و کریستالهای پلیمر در یک ردیف قرار می گیرند و و موثر هستند در ابعاد خواص چشمی ( Patel and yang ۱۹۸۳ ) . واکنش TTI هست تغییر رنگ قابل اندازه گیری به طوری که یک کاهش در بازتاب می شود .

نمایشگرهای تازگی fresh شامل یک آرتوگنال از کاغذ های لمینیت در جلو که شامل یک نواری با پوشش نازک از رنگهای مونومری دی استیلن و دو بارکد است ، یکی در مورد محصولات و دیگری شناخت مدل اندیکاتور می باشد . مدل fresh check برای مصرف کننده ها دایره ای شکل است و رنگ فعال می شود در مرکز TTI مقایسه می شود با قسمت حلقه اطراف آن ( شکل ۳ ) . لمینیت دارای رنگ قرمز تا زرد می باشد بنابراین این تغییر رنگ مشاهده شده به صورت یک تغییر از روشن به تیره است .قابلیت بازتاب مانیتورfreshnes می تواند اندازه گیری شود بوسیله اسکن با دستگاه لیزر چشمی و ذخیره شود در یک ابزار دستی تهیه شده که توسط تولید کنندگان TTI تولید می شود . پاسخ اسکن تازگی fresh می تواند آشکارا ارزیابی شود در مقایسه با حلقه مرکزی یا به طور پیوسته بوسیله یک کالریمتر قابل حمل یا یک دانستیمتر چشمی اندازه گیری می شود . قبل ازاستفاده ، اندیکاتورها فعال می شوند از زمان تولید که مجبوربه ذخیره در انجماد در محلی که تغییرات خیلی کم است .

● افزایش تاثیرات TTI

علی رغم اینکه عامل TTI منجربه گسترش توزیع مواد غذایی ، کاهش میزان ضایعات غذایی می شود و برای مصرف کننده سودمند است به علت معنادارترین برچسب های انبار مانی ، کاربردشان زاید نیست اما هنوز امید هایی وجود دارد . مهمترین دلایل برای بی میلی تولیدکننگان غذایی به استفاده از TTI عبارتند از

ـ قیمت

ـ میزان اطمینان

ـ کاربردی بودن

قیمت یک عامل موثراست ، میزان بین ۲ تا ۲۰ سنت آمریکا را هر کدام دارا می باشند .حتی اگر به دیگر سوالات ( ابهامات )پاسخ داده شود، آنالیزهای سود اقتصادی برای استفاده از TTI باید توجه شود. میزان قابلیت اطمینان سوال دیگری هست که ریشه درتاریخچه اندیکاتورها دارد ، عملکرد میزان بسیار کم این اطلاعات ها نیاز به مطالعه و تهیه کردن بیشتر دارد . تلاش های اولیه استفاده از TTI به عنوان یک نمایشگر کیفیت دارای طراحی خوبی نبود و از این رو غیر موفق بود . پدیدار شدن بحث های بوسیله عامل های منظم باعث تولید TTI هایی می شود که استفاده آنها اجباری هست ، پیش از آنکه راه کار های اساسی فهمیده شود و اثبات قابلیت اطمینانشان ، مقاومت بوسیله صنایع امکان دارد به کاربردشان در زمان حال صدمه بزند. سیستم های TTI رایج بدست آورده اند سطح بالای از تضمین کیفیت محصول را و تامین می کنند اطمینان و واکنش های تجدید پذیر بر طبق حالات خاص را. آزمایش های استاندارد مطرح شده توسط BSI می تواند برای تولید کنندگان همچنین برای مصرف کنندگان استفاده شود (۷۹۰۸:۱۹۹۹ BS) .

مسئله ( سوال ) کاربردی بودن ، به هر حال قابل توجه ترین مسئله استفاده از TTI ها می باشد . مطالعات جدید موثر بودن در ایجاد یک متولوژی شفاف در چگونگی واکنش TTI که می تواند به عنوان یک سنجش در کیفیت غذا استفاده شود. دیدگاه اولیه به طور کلی در مورد سنجش تاثیرات منحنی دما برای انبارمانی محصول در یک دسته بندی عمومی غذا مانند غذاهای منجمد و ارزیابی برای یک اندیکاتورکه دارای شریط مشابهی ازنظر منحنی تاثیر دمایی برای بدست آوردن زمان یک نقطه خاص برای یک شاخص ( مقیاس ) هست .

این کاملا فرضی است که رفتار TTI ها به طور کامل با ویژگی های غذایی تطبیق داده شده باشد تا همه دماها را نمایش بدهد . این دیدگاه حتی اگر میسر شود ، غیر عملی است و احتیاج به تعداد نامحدودی از مدل های TTI خواهد داشت .

این اساسا باید بر روی مدل های سیستماتیک از TTI و غذا باشد . پیشرفت در مدل ها هم اکنون این امکان را فراهم کرده است . در حال حاضر پیشرفت ها در این موضوع ( نواحی ) توسط Taoukis بررسی شده است . بحث های این قسمت چگونگی مدل های مرتبط با استفاده از TTI می باشد .

● استفاده از TTI برای مانیتورکردن انبارمانی درطول توزیع

TTI ها می تواند استفاده شوند برای مشاهده تششع دما از محصولات غذایی در طول توزیع ، که قادر به نمایش محصول در بازار می باشد . قالب های تکی یا پالت های آنها اندازه ای از پیشگویی شرایط دمایی در نقاط کنترلی انتخاب شده را می دهد. اطلاعات حاصل از TTI می تواند برای شرایط پیوسته ، به طور کلی مشاهده سیستم های توزیع و نفوذ برای شناختن و تصحیح اتصلات ضعیف در یک سلسله ( زنجیره ) استفاده شود. به علاوه ، به عنوان یک محک ( برهان ) از مطلوبیت تحت شرایط قراردادی بوسیله تولید کننده و توزیع کننده براورده می کند . آن قادر به ضمانت صحیح از محصولات برای تحویل به خرده فروش می باشد بنابراین تمامی این ادعا های گفته شده اخیر را رد می کند. وجود TTI احتمالا کاربرد خودش را توسعه می دهد، خدمت کردن به عنوان یک مشوق و تذکر دهنده برای کارکنان توزیع در تمام مدت توزیع از اهمیت صحیحی در دمای نگهداری است .

TTI های مشابه قادر به استفاده به عنوان اندیکاتورهای نقاط پایانی انبار مانی است که قادربه خواندن توسط مصرف کننده که مربوط به محصولات به صورت مجزا است . آزمایش های استفاده از ابزارهای خواندنی نقاط هدف تحت شرایط معین مشخص می کند و نشان میدهد دماهای متغییری از نقاط پایانی را که قابل اعتماد است و صحت تشخیص آنها بوسیله پانلیستها است (Sherlock et al ,۱۹۹۱ ) . هر چند برای موفقیت در کاربرد این مدل ها احتیاج به استرکترهای زیادی است که بتواند واکنش TTI ها با رفتارغذا تطبیق داده شود. بدست آوردن نقطه پایانی ( هدف ) TTI باید همزمان باشد با نقطه پایانی انبارمانی در یک دمای مرجع ( مشخص ) و انرژی فعال سازی باید تفاوت داشته باشد با کمتر از kj/mol ۱۰ از هر غذا . در این روش TTI ها متصل می شوند به محصولات بسته بندی به صورت مجزا و می توانند به عنوان لیبلهای انبارمانی یا به صورت الحاقی برای برچسبهای تاریخی باشند. TTI ها اطمینان می دهد به مصرف کننده برای محصولات و نمایش میدهد میزان باماندگاری باقی مانده محصول را . نظر سنجی مصرف کنندگان نشان داده است که خیلی پذیرا ی ایده های مربوط به استفاده از TTI ها در محصولات لبنی همرا با بارکد هستند( Sherlock and labuza,۱۹۹۲ ) . استفاده از TTI می تواند بناربراین موثر باشند در ابزارهای بازاری (تجاری ) . TTI های با اساس انتشار استفاده می شوند دراین مسیر بوسیله cub در تعدادی از سوپر مارکت های غذایی در آمریکا و TTI های با اساس پلیمر بوسیله Monoprix chain در فرانسه و در مغازه ها در اسپانیا استفاده می شوند .

یک تعداد از مطالعات تجربی نشان داده است که همبستگی بین واکنش های خاص TTI و ویژگی های کیفی از محصوات خاص وجود دارد . غذاهای آزمایش شده دردماهای متفاوت واکنش های TTI ها را نشان می دهد . زمان و میزان انتخابی از پارامترهای کیفی در غذا قبل از آزمایش معنی این رادارا هست که واکنش های TTI با پارامترهای کیفیت رابطه دارد.

● رابطه غذاها با TTI شامل

ـ شیر پاستریزه کامل

ـ بستنی

ـ همبرگر منجمد

ـ فیله ماهی سرد

ـ سالادهای منجمد آماده خردن

ـ سوسیس بلاگنا منجمد

ـ اب پرتقال سرد شده

ـ خامه پاستوریزه شده

ـ پنیر کاتج

ـ توت فرنگی منجمد

ـ کاهو و گوجه سرد شده

ـ ماهی سالمون سرد شده

بنابراین این مطالعات اطلاعات مفیدی داد اما شامل همه مدل از واکنش های TTI به عنوان ساختارهای دما و زمان نشد . بنابراین کاربرد آنها فقط برای غذاهای خاصی می باشد. مقاس کردن با دیگر غذاها در شرایط دمایی متفاوت یا برای شرایط متغییر درست نیست .

یک مدل جنبشی اجازه میدهد به یوزر پتانسیل تا گسترش بدهد کاربرد برنامه های خاصی از یک محصول وانتخاب کند مناسب ترین TTI بدون احتیاج برای آزمایش های وسیع از محصول و اندیکاتور. این رویکرد تاکید دارد بر اهمیت اطمینان به مدل های انبارمای از غذا های مشاهده شده. مدل انبار مانی باید بدست آورد یک انتخاب مناسب جهت اندازه گیری شاخص های موثر در کیفیت مبنی بر کارامدی طراحی از جنبه تجربی در شرایط ایزوترمال که دامنه سود را بپوشاند ( در نظر گیرد ) . کاربردی ( عملی ) بودن این مدل ها باید کمک کند به بررسی ها اقتصادی در شرایط غیر ایزو ترمال که بیانگر شرایط واقعی در زمان توزیع محصول است . مدل های جنبشی مشابه باید گسترش داده شود و همچنین برای واکنش های مناسب TTI بررسی شود. بنابراین یک TTI باید داشته باشد میزان واکنش با یک شرایط دمایی مانند انرژی فعال سازی E در دامنه E از میزان نابودی کیفیت غذا . مجموع واکنش های زمانی باید TTI باید حداقل بیشترین مقدار زمانی انبارمانی غذا در انتخاب دمای مرجع باشد. واکنش های جنبشی TTI باید تامین و گارانتی شود بوسیله تولید کنندگان TTI به عنوان مشخصه هر مدل TTI که انها تولید می کنند.

فرض های بالا کاربرد دارند درمطالعات TTI ها برای مشاهده کردن غذا های منجمد دریایی بدون FAIR CT۹۶ ۱۰۶۰ پروژه های تحقیقاتی شناخته شده توسط کمسیون توسعه اروپا Development مدل ها و کاربردهای نماشگرهای دما زمان برای مشاهده کیفیت ماهی های خنک شده .درماهی های سرد شده میزان بسیار کم فساد ملاحظه شده است . در قسمتی از این برنامه انبارمانی ماهی های متفاوت و ماهی های که به میزان کمی فراوری شده بودند مورد مطالعه سیستماتیک قرار گرفتند.آنالیزهای انبارمانی نشان داد یک ارتباطی بین زمان و میزان تغییرات شیمیایی و بیوشیمیایی ، فعالیت های میکروبی و میزان کیفیت . اگرچه هرگونه از محصولات ماهی بسته به ویژگی های ذاتی و فاکتورهای خارجی هر کدام دارای الگو های فساد خاص خودشان هستند ، بررسی ( جستجو ) از میزان توانایی هر کدام از این فاکتورها تهیه می کند مقدمات اساسی برای فهمیدن پدیده فساد و برای پیشگویی مدل های انبارمانی قابل اعتماد . مدل های حساس به کیفیت و رشد میکروفلور فساد گسترش و بررسی شده است در شرایط دمایی دینامیک برای یک نوع از ماهی ها. در این مطلب میکروفلور طبیعی از ماهی های مدیترانه ای متفاوت به صورت تجاری هستند مانند بکو ، سی برم ،سی باس ومولت قرمزمطالعه شدند و رشد گونه های خاص باکتری های سدوموناس و شوانیلا پتروفسینز مدل و کنترل شده اند برای انبار مانی ارگانولیپتیک بررسی شده . ساختار های آریهنوس و روت سکور استفاده شدند در مدل های وابسته به دما در ماکسیمم میزان رشد . برای مثال اطلاعات تجربی برای رشد از مقیاس های متفاوت از میکروفلور طبیعی ماهی بکو نشان داده است که در همه دماها رشد سدوموناس و شوانیلا پتروفسینز از میزان متوسط در ماهی های پخته شده در حال کاهش است. پایان انبار مانی فرض شده است با یک میانگین سطح ۱۰ برای این دو باکتری از دمای صفر تا ۱۵ درجه سانتی راد . در صفر تعیین شده است میزان ۱۷۴ ساعت . دمای ارینوس وابسته است به سرعت تخریب (از هم پاشیدگی) و سدوموناس و شوانیلا پتروفسینز سرعت رشد نماییان که اندازه گیری شده است در دوره های انرژی فعال ( E ) به ترتیب به صورت ۸۶.۶و ۸۱.۶ و ۸۲.۷ kj/mol می باشد .

مبنی براین اطلاعات جنبشی اثر بخش متفاوت در فعالیت انرژیها از واکنش TTI و سرعت فساد ماهی های مشاهده شده قادربه پیشگویی و تخمین مدت انبارمانی با استفاده از TTI است . اثرا تفعلی دما ( مبنی بر رشد جنبشی) از نمایش دمای متغییر مقایسه شده است با یک براوردی از واکنش های TTI . مجموع انبار مانی در صفر درجه سانتی گراد هست ۱۷۴ ساعت مبنی بر رشد سدوموناس با N=۱۰۰۰ , N=۱۰ . این همزمان با انبار مانی است . تنظیم این محدود ها اجازه می دهد تخمین زده شود از باقی انبار مانی در صفر درجه بعد از نگهداری داری در شرایط بد در اولین ۲۴ ساعت . جدول ۶.۲ نشان می دهد T برای ماهی بعد از نمایش برای ۲۴ ساعت در نمودار تغییر دما. ( شکل ۶.۴ ) .

در آن دیده می شود که در نمودار اولی دما TD ، TTI آنزیمی مدل C دارای یک انرژی فعال سازی بیشتر از ۴۰ KJ/MOL متفاوت در ماهی های فاسد و می دهد یک T خطا بیشتر از ۱ در جه سانتی گراد . این نتیجه در پیشگویی میزان باقی ماندن انبار مانی در ۷۴ ساعت مقایسه می شود با ۹۰ ساعت از انبار مانی حقیقی باقیمانده . T و محاسبه ( پیشگویی ) انبار مانی باقیمانده از TTI آنزیمی مدل M و TTI های با اساس پلیمر مدل A۶ خیلی نزدیک به واقعیت هستند . باید توجه شود که هرچند تخمین های اشتباه از TTIبا انرژی فعال متفاوت هستند در عمل خیلی بهتر از ۱۵۰ ساعتی است که فرض می شود برای انبارمانی اگراشاره نداشته باشد با ذخیره ناصیح که در دسترس است . برای نمودار دمای دوم TD ، پیشگویی همه TTI خوب هست . TD و TD قابلیت های کیفیتی متفوت در واکنشهای اولیه نمودار با با تغغیرات سراشیبی زایادی نسبت به دومی است . مسئله این است که نمودار دمادر یک شرایط واقعی ناشناخته هست . بنابراین مقتضی است انتخاب TTI که علاوه بر دیگر احتیاجات داشته باشد انرژی های فعال سازی مربوط به کاهش سرعت کیفیت ماده غذایی . متناوبا واکنش ۲ یا ۳ تا از این TTI با E متفاوت می تواند تامین کند یک تخمین صحیحی ازT که میدهد تاخمین صحیحی از کیفیت غذا حتی زمانی که E متفاوت در واقع از E موجود در غذا .

این روش می تواند عملی شود در محصول سرد دیگری از ماهی ها اگر مناسب باشد کیفیت مدل های در دسترس . مدت طولانی انبار مانی غذاهای سرد می تواند مفید باشد در تواناای مانیتور کردن تاریخچه دمایی بوسیله معرفی TTI هایی با اساس کنترل توزیع و سیستم چرخشی انبار کردن . سیستم هایی از این قبیل در بخش بعدی توصیف و ارزیابی خواهند شد.

غذاهای منجمد می توانند همیشه مانیتور شوند مبنی بر روش مشابهی . TTI های آنزیمی و انتشاری آزمایش و مدل شده اند در در دماهایی از رنج ۱ تا ۳۰ درجه سانتی گراد . TTI هایی با اساس انتشار می توانند واکنش دهند در دماهای بالا که انتشار شروع می شود . این دما می تواند همیشه تنظیم شود ، مبنی بر نوعی از مواد پلیمری استفاده شده و تغییر وضعیت شیشه شان.

این مربوطه به کاربرد مدل های آریهینوس تحت شرایط ایزترمال تا پیشگویی شود اثرات دینامیکی ، تغغیر دمای نگهداری. واکنش آزمایش های TTI نشان می دهد رفتار آریهینوس را زیر نقطه انجماد . از این گذشته ، غذاها می توانند به جدی منحرف کند رفتارهای مشابهه آن را . انحراف از مدل دمایی آریهینوس می تواند ناشی از اثرات غلظت انجماد باشد ،تبور مجدد بستگی دارد به کاهش کیفیت و پدیده پدیده گذر شیشه ای شدن .برای محصولاتی مانند سبزیجات منجمد تحت شرایط قبلی از آب شدن خود داری می شود ( که می تواند بازرسی شود به کمک یک CTI or CTTI ) رفتار آریهینوس در میزان ۱ تا ۳۰ در جه سانتی گراد مدل و بررسی شده برای شرایط متغییر . مانیتورینگ TTI می تواند موثر باشد برای کاربرد در این مورد ها . در مورد هایی مثل بستنی یا سالادهای منجمد پدیده تبلور مجدد بسیار موثر است که اگر اندازه گیری نشود کیفیت محصول ، تراکم موثر است در دما ( بدست آمده توسط یک واکنش از TTI ) ممکن است پیشگویی میزان کاهش کیفیت کافی نباشد .

● استفاده از TTI ها برای توزیع سود مندانه و گردش ذخیره ها

اطلاعات تهیه شده بوسیله TTI، ترجمه می کند ثبات ماندگاری در نقطه از سرما، که می توان برای کنترل توزیع سودمندانه به کار برده شود و به سیستم گردشی ذخیره پاسخ دهد. چنین موجودی حساب و گردش ذخیره ی پولی در طبقه ی خرده فروشی اولین بار توسط لابوزا و تاکیز پیشنهاد شد( در سال ۱۹۹۰). این روش دقیقا انقضا روی بر چسب تشکیل شده اند و فروش اولیه نمایش داده می شوند. این روش در جایگزین کردن حالت ثابت برای همه محصولات فروخته شده با سطح کیفی برابر اشاره می کند. این فرض بدین معنی است که همه ی محصولات به سوی یکنواخت شدن پیش می روند. کیفیت اساسا به عنوان عملکرد زمانی مشاهده شده است. استفاده از نشانگر ها می تواند به جایگزین کردن یک سیستم که به فرضیه غیر واقعی وابسته نیست کمک کند. این روش LSFO ( آخرین چرخه از مرحله ی اول خروجی اولین ورودی محصول اولین خروجی) نامیده می شود. سیستم LSFO تعداد تولیدات برگشتی را کاهش می دهد. و به طور گسترده ای نارضایتی خریداران وقتیکه بخشی از محصولات با کیفیت غیر قابل قبول در زمان تحلیل رفته هستند می تواند کاهش دهد.

پیشرفت سیستم LSFO بر اساس مدل تولیدی غذای کنترل شده چرخه طبیعی به استثنا ارزش اصلی شاخص AO و شاخص AS در محدوده ی پذیرش شده (انتهای چرخه) و نمایش حرارت در زنجیره ی سرمایشی TTI تایید شده است. موارد فوق برای هسته ی نرم افزار کامل شده است که به محاسبه واقعی ثابت شده چرخه محصول شخصی ( به عنوان مثال در قالب های کوچک ۱۰ ۵ کیلوگرمی یا حتی واحد های تولیدی جدا) در موارد کنترل شده استراتژی زنجیره ی سرمایشی منظور می شود. مبنی بر توزیع چرخه ی باقیمانده، این تصمیمات می تواند برای معاملات خوش بینانه، شکل گیری مجزا و گردش ذخیره ای برای به دست آوردن توزیع طولی کیفیت موارد مصرف ارائه شود نمودار ۶.۵ مرحله ی تصمیم گیری را به طور واضحی بیان می کند. به عنوان مثال در مکان مخصوصی مثلا در سوپر مارکت نیمی از کالا فورا به صورت مجزا و نیمی در روز بعد فرستاده می شود. تقسیم شدن می تواند تصادفی باشد و بر اساس روش قرار دادی FIFO یا اینکه می تواند بر اساس تولید خصوصی واقعی و LSFO باشد. برای همه واحد های پاسخگو به TTI تعبیر کلی گرمایی در برابر محصول است به طور خودکاری به عنوان نماد برای دیدگاه مناسب خواننده قرار می گیرد یا به صورت دستی بر روی بینایی خوانندگان متمرکز می شود. مستقیما این اطلاعات قابل حمل با برنامه ی LSFO اجرا می شود که این نیز با حالت های کیفی AO ارائه می شود. و بر روی حواس به کار رفته TTI متمرکز است. که تاریخچه زمان گرمایشی هر محصول را به ارزش گرمایی موثر TEFF و طرح چرخه طبیعی محصول به پایان برساند. تخمین زدن At برای واحد های محصول n، توزیع کیفی واقعی برای محصولات در مرحله ی تصمیم گیری به انجام رسیده است. مبنی بر کیفیت هر واحد محصول متناسب با توزیع، تصمیم گیری به انجام رسیده است. مبنی بر کیفیت هر واحد محصول متناسب با توزیع، تصمیم گیری راجع به عمل بعدی ساخته شده اند.

این طراحی در نمودار ۵. ۶ نشان داده می شود، محصولات B با کمترین چرخه ثابت و A+ با بیشترین چرخه ابتدا در قفسه های جداگانه ی سوپر مارکت نمایش داده شده است.

و بنابراین به زودی مصرف می شوند در حالی که محصولات با ماندگاری طولانی چرخه(کمتر از At ) بعدا نمایش داده می شوند. مرحله اتخاذ تصمیم می تواند شامل بیشترین عکس العمل ها راجع به مثال روش های معامله، وسایل یا اهداف شکل گیری، طرح و زمان گردش ذخیره ای شود. نکات زنجیره ی سرمایشی که عکس العمل آن راجع به معامله، حمل ونقل داده می شود در توزیع و ذخیره ی محصولات می تواند طراحی شود و به عنوان نکات تصمیم گیری در اجرای سیستم LSFO به کاررود.

بر اساس ارزیابی نتایج در خواست سیستم LSFO و کمیت اثبات شده اثراتشان در تقلید از روش مونت کارلو می تواند به داده ها و اطلاعات تهیه شده توسط نقشه برداران بر شرایط توزیع زنجیره ای پاسخگو باشد. که این منجر به پیدایش ” Scenarios” فرضی می شود. ارزش پارامتر های کنترل شده و درجه حرارت به عنوان احتمالات توزیع انجام شده اند. که آنرا به صورت یک امر غیر مسلم نشان می دهیم یا به طور معمول با تنوع در پارامترها روبرو می شویم. این مرحله که بیشتر اوقات تکرار شده است بستگی به انتخاب تصادفی ارزش هر توزیع احتمالی برای پارامترهای داخلی است. طبق محاسبات راه حل های ریاضی به وسیله طراحی زنجیره تعیین می شود. در هر بار تکرار ارزش توزیع تعیین شده ترسیم شده است. محاسبات نمایش داده شده است و نتایج ذخیره شده است. اتفاقا این آنالیز یک توزیع مکرر را برای خروجی پر سود ( حالت های کیفی و ماندگاری انبار مانی ) تهیه می کند. که به محاسبه توزیع احتمالی شرایط گرما به جای استفاده از موارد جداگانه تفسیر می کند.

نتایج برای درخواست تقلید شده LSFO در موارد تولیدات زنجیره ی چرخشی بسیار طولانی در نمودار ۶. ۶ نشان داده شده است. این محصولات در چرخه طی سه ماه در دمای ۴ درجه ی سانتی گراد دارند و میزان کیفیتی پایینشان بستگی به درجه حرارت پایین و بالا دارد. سالاد روسی، یک محصول زنجیره ای است که در مصر با زنجیره ی سه ماهه مصرف می شود که به عنوان مطالعه موردی بهره برداری می شود برای این استواری میکروب شناسی در غذاهای پیچیده طرح چرخه بر اساس فساد اجزاء فیزیکی و پیشرفت فساد غذایی است. استفاده از تجزیه و یبال هازارد تعیین چرخه و ارزیابی حسی داده ها آسان شده است. انرژی فعال شده ی از دست رفته چرخه در حدود ۵/۳۱ کیلوژول بر مول تخمین زده شده بود. برای سنجش واقعی شرایط دمایی ذخیره شده در مراحل مختلف داده های درجه حرارت زنجیره ای قبلا در سطوح تجاری جمع آوری شده است و در بازدید یخچال های خانگی استفاده شده بود. توزیع شرایط درجه حرارت در نمودار ۷. ۶ نشان داده شده است.

آشکار شدن اثرات روش LSFO به عنوان رقیب با FIFO در یک دوره ۶۰ روزه از تولید تا مصرف استفاده شده بود و سه مرحله را شامل می شود.

ـ مرحله ۱: ۳۰ روزه در مراکز توزیع عمومی

ـ مرحله ۲: ۱۵ روز در سوپر مارکتها

ـ مرحله ۳: ۱۵ روز در یخچال های خانگی

بر اساس روش مشابه مونت کارلو نمایش درجه حرارت ۲۰۰۰ که این برنامه کدگذاری شده را در برنامه کدگذاری شده فورترن ۷۷ به کار برده ایم. استفاده از این درجه حرارت به طور تصادفی از توزیع آن در نمودار ۷. ۶ به دست آمده بود. نتایج این تشابه در نمودار ۶. ۶ نشان داده شده است که به طور احتمالی برای این محصول در سطح کیفی خاصی به مصرف می رسد که این بیانگر ثبات ماندگاری است(SLR ) .

توزیع کیفی محصولات سالاد روسی در توزیع ۶۰ روزه جداگانه و در دسته بندی خانگی برای هر مورد درصدی از محصولات که دارای یک زنجیره ی ثابت هستند در دامنه روزه از ارزش عرضی هستند می تواند بر روی نمودار افقی خوانده شوند. این خط با دایره ی بسته مطابقت با FIFO و خط با دایره باز با سیستم LSFO دارند و مبنی بر نمایش درجه حرارت واقعی یا TTI با است. خطوط خالدار باز خطوط LSFO و بر اساس TTI است، نوع B نیز دارای خط LSFO واقعی است.

سمت چپ: توزیع درجه حرارت در زنجیره ی تجاری ( در ۱۵۰ سوپر مارکت در حومه ی پایتخت آتن اندازه گیری می شود) سمت راست: توزیع دما در یخچال های خانگی( بر روی ۴۰ صاحب خانه اندازه گیری می شود)

روش FIFO بخش مهمی از محصولات (حدود ۸%) فروخته شده با پایین ترین کیفیت را برای کسی که این زنجیر را تمام می کند نشان می دهد( که به عنوان یک زنجیره ی منفی ثابت بیان می شود) استفاده از روش LSFO محصولات در دومین حالت در قفسه های جداگانه برای هر پنج روز فروش افزایش یافته اند و این مبنی بر روش FIFO نیست اما در پاسخ به اتصال روش TTI نشان می دهد که محصولات باید ابتدا افزوده شوند این سیستم منجر به یک دامنه باریکتر از نظر کیفی در زمان مصرف می شود و می تواند به طور تجربی این دنباله را حذف کند. این اجزاء محصولات مصرفی از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. بنابراین موقعیتی که محصولات با کیفیت یکنواختی مصرف شده اند با محصولات با کیفیت پایین نمی تواند به دست آیند. چنین ابزارهایی برای اتنخاب مقایسه ای در آخرین تولیدات زنجیره ای در موارد کنترل شده در هر دو روش TTI به طور موثر می توانند استفاده شوند.

این سیستم مشابه به توزیع و گردش ذخیره ی محصولات دریایی ادویه زده شده ی بسته بندی شده ( فیله ماهی های ادویه دار ، میگو ماهی،صدف و هشت پا) با زنجیره اصلی سه ماهه در درجه حرارت ۴ درجه سانتی گراد . دمای زنجیره بستگی به چنین محصولاتی که مبنی بر ارزیابی حسی دارند متنوع می شوند اما در دامنه ی بالایی از انرژی فعال شد،قرار دارند. ارزش E۸ ۱۱۰ کیلوژول بر مول، دوره توزیع ۳۵ روزه ، که در سه مرحله مشابه و توزیع گرمایی که در بالا تاکید شده است ( مرحله اول ۱۰ روز، مرحله دوم ۱۵ روز و مرحله سوم ۱۰ روز) و ماده تخمیری حل شدنی TTI در روش تقلیدی مونت کارلو برای تشخیص دادن کاربرد LSFO استفاده شده بود. نتایج در نمودار ۸. ۶ نشان داده شده است. می توان دید که محصولات با انرژی های فعال شده بالای توزیع کیفی زمان مصرفی کمتر از اثرات تنوع گرما و شدت آن در کیفیت مصرفی از دست رفته است. تقاضا در سیستم LSFO درصد محصولات پذیرش نشد، را کمتر از ۵% در مقایسه با ۲۲% روش FIFO را کاهش می دهد. هم چنین می تواند TTI نیز دیده شود که غذا بر اساس EA تقریبا حدود ۵۰ کیلوژول بر مول متفاوت می شود که این می تواند به عنوان ابزاری برای مقایسه ی نسبی چرخه ی محصولات کنترل شده سیستم LSFO متفاوت شود. سیستم LSFO همچنین میتواند برای غذاهای منجمد کاربرد داشته باشد.

افزایش بعدی LSFO یک سیستم هوشمند شناخته شده همانند سیستم تصمیم گیری چرخه ( SLDS ) است. SLDS مدل های جهش یافته از قبل پیش بینی شده ی غذاهای فاسد شدنی را جمع آوری می کند. داده ها بر اساس کیفیت اولیه از تکنیک های پر سرعت . گنجایش برای نشان دادن مستمر درجه حرارت تولید غذا با حرارت اضافی جمع می شوند(TTI )،TTI یک زنجیره ی سرمایشی با ابزار موثر را تهیه می کند که منجر به توزیع تهیه شده کیفی مصرف کاهش چشمگیری را باعث می شود. بیشترین پردازش تولیدات غذا و زمان صفر در پارامترهای پیش پردازش شده است که شامل دامنه ی اصلی تجمع میکروب های اولیه است که می تواند ثابت شود و با طراحی مناسب و کنترل شرایط پردازش کسب شود. این فرضیه ی کار کردن با سیستم LSFO است. اگر چه گیاهان کوچک تک سلولی در غذاها ی تازه نظیر ماهی یا گوشت می تواند به طور چشمگیری تغییر کنند، و این بستگی به عوامل خارجی مانند صیادان در مراحل یا اقدام بعدی است.SLDS تنها ، تاریخچه ی محصول را برای توزیع زنجیره را محاسبه نمی کند. اما هم چنیناین نوع تنوع در آلودگی اولیه وجود دارد . روش های سریع مرحله میکروب زدایی می تواند برای تهیه چنین اطلاعات ورودی به کار گرفته شود. سیستم تصویب شدن زنجیره می تواند با دیگر پارامترها در محاسبه توزیع کیفی در موارد کنترل شده همکاری کند.

چنین پارامترهایی می تواند شامل تنوع PH اولیه، فعالیت آب، ترکیب گاز فشرده شده، تهیه مدل های از قبل پیش بینی شده زنجیره باشد و می تواند برای اثر بخشی به این پارامترها بر واکنش های شیمیایی و میکروب شناسی مسئول از دست رفتنی کیفیت باشد.

● روشها ی آینده

TTI به ناچار درخواست گسترده ای را برای نمایش و کنترل توزیع تواناییشان از میان صنایع غذایی پیدا می کند. پیشرفت تنوع، اعتماد و انعطاف پذیری TTI و بهترین کمیت توصیف زنجیره ی محصولات غذایی به ما اجازه نمی دهد که به طور موفقیت آمیزی درخواست ابزار زنجیره ی سرمایشی نظیر LSFO و سیستم هوشمند زنجیره را داشته باشیم.

تحقیقات پیشرفته در این نواحی از طرح کیفی جنبشی و میکروب شناسی پیش بینی شده به ما نشان می دهد که مفهوم TTI به طور با معنایی و سالمی برای شرکت کردن در تایید کیفی غذاهای بیشتری توسعه می یابد. کاربران همکار نرم افزار ها یک سیستم طراحی شده حمایت شده ای را برای پیش بینی کردن تاثیرات پارامترهای پردازش شده جمع خواهند کرد. چنین سیستم هایی می تواند داده های وارد شده را بر روی توزیع کیفیت محصول اولیه تهیه کنند که منجر به پردازش و پارامترهای مواد ردیفی می شود و این بدین معنی است برای محاسبات SLDS در موارد کنترل شده زنجیره ی سرمایشی بر روی سیستم مدیریتی تکنولوژی TTI محصولات احتیاج پیدا می کنیم.

کیفیت تکنولوژی TTI و روش علمی راجع به خطر سلامت کمی تشخیص در غذاها به ما اجازه می دهد که درباره مراحل مهم بعدی گفتگو کنیم. بعنوان مثال مطالعه و پیشرفت TTI براساس سیستم مدیریتی است که به ما سالم بودن و کیفیت در زنجیره سرمایش غذا را اطمینان می دهد. پیشرفت و درخواست چنین سیستم کدگذاری شده با علامت اختصاری کوتاه شده¬ی جدید SMAS است. پروژه¬ی تحقیقی چند منظوره توسط کمیته اروپایی به صورت “و مدل TTI براساس نماینده سلامت و سیستم اطمینان (SMAS)” سرمایه¬گذاری شده است برای محصولات گوشتی زنجیره¬ای است. اهداف مهم این پروژه عبارتند از:

۱) طراحی کردن تأثیر ساختار غذا، تعامل میکروب زدایی و شرایط ذخیره شده پویا بر روی میکروبهای گوشت و باکتریهای مضر.

۲) ادغام مدلهای رشد یافته میکروبهای درست شده با داده¬های غالب تمرکز، پاسخ دادن و شرایط زنجیره¬ی سرمایشی برای تشخیص خطر بدون عملی بودن SMAS .

۳) پیشرفت، طراحی و خوش¬بین شدن به دقت روش TTI برای نشان دادن سلامتی میکروب زدایی محصولات گوشتی

۴) پیشرفت SMAS به کاربران همکار نرم افزار کامپیوتر

۵) ارزیابی عملی و اثربخشی SMAS در شرایط واقعی توزیع گوشت

۶) تشخیص پذیرش صنعتی TTI و مفهوم مدیریت زنجیره¬ی سرمایش

یونولیت بسته بندی ، یونولیت ، کاربرد یونولیت، یونولیت ساختمانی

42 دیدگاه در “بسته بندی های نوین ـ اندیکاتورهای دما زمان

 1. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this outstanding blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk
  about this site with my Facebook group. Chat soon!

 2. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my
  4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is
  entirely off topic but I had to tell someone!

 3. Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided to browse
  your site on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my
  cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways,
  fantastic site!

 4. Great website you have here but I was curious about if
  you knew of any discussion boards that cover the same topics talked
  about here? I’d really love to be a part of community where I can get feedback from other experienced
  individuals that share the same interest. If you have any suggestions,
  please let me know. Thanks a lot!

 5. Hey there! This is kind of off topic but I need some advice
  from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where
  to start. Do you have any tips or suggestions? Thank you

 6. I blog quite often and I genuinely thank you for your content.
  The article has truly peaked my interest. I am going to take a note of
  your website and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your Feed too.

 7. Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
  My site goes over a lot of the same topics as
  yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 8. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting
  videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 9. I think this is among the most significant information for me.
  And i am glad reading your article. But want to
  remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really nice : D.
  Good job, cheers

 10. Thank you, I’ve recently been searching for information approximately this topic for a long time and yours is the best I’ve discovered
  so far. However, what in regards to the conclusion? Are you sure about the source?

 11. I will right away take hold of your rss as I can not in finding your e-mail subscription link or newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly permit me know so that I may just
  subscribe. Thanks.

 12. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement
  you access consistently fast.

 13. It’s genuinely very complicated in this full of activity life
  to listen news on Television, therefore I simply use the web for that
  reason, and obtain the hottest information.

 14. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was
  curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours
  would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any tips
  or advice would be greatly appreciated. Thanks

 15. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste
  your intelligence on just posting videos to your
  weblog when you could be giving us something informative to read?

 16. You’re so cool! I do not believe I’ve read a single thing like that before.

  So great to find another person with a few original thoughts on this subject matter.
  Really.. many thanks for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone
  with a little originality! natalielise pof

 17. you are truly a excellent webmaster. The website loading
  velocity is incredible. It seems that you are doing any distinctive trick.

  Moreover, The contents are masterwork. you have performed a excellent process in this
  subject!

 18. Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it is truly informative. I am going to watch
  out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.

  Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 19. Wonderful blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?

  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or
  go for a paid option? There are so many choices
  out there that I’m totally overwhelmed .. Any ideas? Bless you!

 20. Hello very nice web site!! Man .. Excellent .. Amazing ..

  I’ll bookmark your site and take the feeds additionally?

  I am satisfied to search out a lot of useful info right here
  within the post, we’d like work out extra techniques in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 21. Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Ie.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought
  I’d post to let you know. The design and style look great though!
  Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

 22. Hello very cool web site!! Man .. Excellent ..
  Superb .. I will bookmark your site and take the feeds additionally?
  I’m happy to seek out numerous useful info right
  here in the submit, we need work out extra techniques in this regard, thank you for sharing.

  . . . . .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 5 =